Heat Storm 1000W Infrared Wall Mount Electric Heater (HS-1000-WXG) - Grey
Model: HS-1000-WXG
Web Code: 19648031
Sold and shipped by Best Buy
Available for deliveryAvailable online only
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Heater
  • Mounting Hardware
  • Remote (with batteries included)
  • 1,000W infrared electric heater delivers comfortable warmth without tripping your circuit breaker
  • Three adaptable power modes provide full 1,000W, half 500W, or economy that automatically selects between half and full power for efficient comfort