MOXA EDS-205A-S-SC-T Unmanaged Ethernet Switch
Model: EDS-205A-S-SC-T
Web Code: 19728029
Sold and shipped by
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Reliable Ethernet Interface for Industrial Networks
Durable and Space-Saving Industrial Ethernet Switch
With features like rugged aluminum housing with an IP30 rating, the EDS-205A-S-SC-T is built to withstand tough industrial conditions. The Moxa EDS 205A S SC T features compact dimensions of 30 x 115 x 70 mm (1.18 x 4.52 x 2.76 in) and a weight of 175 g (0.39 lb) to provide easy installation in space-constrained environments. The Moxa switch also supports a wide operating temperature range of -40 to 75°C (-40 to 167°F) to perform reliably even in harsh conditions. In addition, the EDS 205A S SC T supports a wide operating voltage range of 9.6 to 60 VDC, with redundant dual power inputs (12/24/48 VDC) for enhanced reliability. This feature ensures uninterrupted operation even in cases of power fluctuations, which is ideal for critical industrial applications.