Philips 55" 4K UHD HDR QLED Roku Smart TV (55PUL7973/F6) - 2023 - Only at Best Buy
Model: 55PUL7973/F6 A
Web Code: 16709075
100+ bought in the last month
Sold and shipped by Best Buy
Available for deliveryAvailable to ship
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Quick start guide
  • Remote Control
  • Batteries for remote control
  • Table top stand
  • Screws
  • 55-inch 4K Ultra HD QLED display with 3840 x 2160 native resolution and 60Hz refresh rate allows for a greater colour range and depth
  • Perfect Motion Rate (PMR) 120 reduces motion blur and offers smooth and vibrant pictures
  • Includes Amazon Prime Video so you can watch your favourite shows and movies
  • Dual 10W speakers at the bottom rear featuring Stereo, SAP, Dolby Audio, Dolby Atmos technologies deliver high-quality immersive sound for your music, movies, and games