Refurbished (Good) - Samsung QN85LS03DAFXZC 85″ The Frame QLED 4K Art Mode Smart TV – 2024
Brand: Samsung
Model: QN85LS03DAFXZC
Web Code: 19355619
Sold and shipped by | 4.2 seller rating (41 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Overview
Revel in the crisp, clear picture of this Samsung The Frame 85" HDR QLED Tizen smart TV. It features HDR resolution and a Quantum Processor for a vibrant, immersive viewing experience. Plus, powerful 40-watt speakers provide you with Dolby Atmos surround sound from the comfort of your living room or bedroom.
Specifications
Screen Size: 85”
Diagonal Screen Size: 84.5”
Refresh Rate: 120Hz
Display Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
Anti-Reflection: Matte Display
Picture Engine: Quantum Processor 4K
HDR (High Dynamic Range): Quantum HDR
AI Upscale: Yes
Compatible with HDR 10+: Yes (Adaptive / Gaming)
HLG (Hybrid Log Gamma): Yes
Contrast: Dual LED
Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
Film Mode: Yes
Smart Calibration: Basic
Filmmaker Mode (FMM): Yes
Active Voice Amplifier: Yes
Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
Object Tracking Sound: OTS
Q-Symphony: Yes
Sound Output (RMS): 40W
Speaker Type: 2.0.2ch
Bluetooth Audio: Yes
Dolby Atmos: Yes
Operating System: Tizen™ Smart TV
Bixby: Yes
Web Browser: Yes
Work with AI Speaker: Alexa, Google Assistant
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
Media Home: Yes
Multi-View: up to 2 videos
NFT: Nifty Gateway (App download required)
Multi Control: Yes
Auto Game Mode (ALLM): Yes
Game Motion Plus: Yes
Dynamic Black EQ: Yes
Surround Sound: Yes
Super Ultra-Wide Game View: Yes
Mini Map Zoom: Yes
FreeSync: FreeSync Premium
HGiG: Yes
Gaming Hub: Yes
Digital Broadcasting: ATSC, Clear QAM
Art Mode (The Frame): Yes
Motion Detection (Frame): Yes
CONNECTIVITY
HDMI: 4
USB: 2 x USB-A
HDMI High Frame Rate: 4K 120Hz (for HDMI 4)
Ethernet (LAN): 1
Digital Audio Out (Optical): 1
RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Ex-Link (RS-232C): 1
Wi-Fi: Wi-Fi 5
Bluetooth: Version 5.2
Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
HDMI Audio Return Channel: eARC
One Connect Box: One Connect (Y22 4K)
DIMENSIONS/WEIGHTS
TV Dimensions with Stand (W x H x D): 1904.3 x 1122.4 x 347.9 mm
TV Dimensions without Stand (W x H x D): 1904.3 x 1085.3 x 26.9 mm
Packaging Dimensions (W x H x D): 2087 x 1249 x 235 mm
Stand (Basic) (W x D): 1420.4 x 347.9 mm
TV Weight with Stand: 45.4 kg
TV Weight without Stand: 44.5 kg
Packaging Weight: 64.1 kg
VESA Mounting (W x H): 600 x 400 mm