Samsung 55" S85F Series 4K UHD HDR OLED Tizen Smart TV (QN55S85FAFXZC) - 2025
Brand: Samsung
Model: QN55S85FAFXZC
Web Code: 19204349
100+ bought in the last month
Sold and shipped by Best Buy
Available for deliveryAvailable to ship
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
More content in stunning clarity
  • 55-inch screen with 4K Ultra HD resolution delivers stunning, crystal-clear visuals
  • Smart TV allows you to easily access streaming services, apps, and online content
Lifelike picture quality
  • 120Hz refresh rate and Motion Xcelerator 120Hz ensure ultra-smooth motion and reduced blur
Cutting-edge visual and quality sound
  • 4K AI upscaling intelligently enhances lower-resolution content to near 4K quality
  • Samsung Vision AI uses advanced neural networks to optimize picture quality
  • NQ4 AI Gen2 processor optimizes both picture and sound quality in real time
  • 20W speakers deliver clear, balanced sound with rich quality