Samsung 55" S90F Series 4K UHD HDR OLED Tizen Smart TV (QN55S90FAFXZC) - 2025
Brand: Samsung
Model: QN55S90FAFXZC
Web Code: 19204362
100+ bought in the last month
Sold and shipped by Best Buy
Available for deliveryAvailable to ship
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Stunning display and countless entertainment
  • 55-inch screen with 4K Ultra HD resolution delivers stunning, crystal-clear visuals
  • Smart TV allows you to easily access streaming services, apps, and online content
Outstanding picture quality
  • 120Hz refresh rate combined with Motion Xcelerator 144Hz ensures ultra-smooth motion and reduced blur
  • 4K AI Upscaling Pro intelligently enhances lower-resolution content to near-4K quality
  • NQ4 AI Gen3 processor enhances performance and image clarity
Rich sound and seamless smart experience
  • 40W speakers deliver clear, balanced sound, enhancing your viewing experience with rich audio quality