Samsung 75" QN90F Series 4K UHD HDR Neo QLED Tizen Smart TV (QN75QN90FAFXZC) - 2025
Brand: Samsung
Model: QN75QN90FAFXZC
Web Code: 19206102
Selling Fast
Sold and shipped by Best Buy
Screen Size: 75 in
Scheduled Delivery
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Breathtaking quality
  • Smart TV allows you to easily access streaming services, apps, and online content
Excellent picture quality
  • 120Hz refresh rate combined with Motion Xcelerator 165Hz ensures ultra-smooth motion and reduced blur
Superior picture optimization
  • Samsung Vision AI enhances picture quality by intelligently optimizing content
  • 4K AI Upscaling Pro intelligently enhances low-resolution content to near 4K quality
  • NQ4 AI Gen3 processor delivers crisp, clear picture quality
  • Glare Free technology reduces reflections and enhances visibility
Powerful sound
  • Included 60W speakers deliver quality sound to complement your multimedia experience
Seamless smart experience
  • Built-in Amazon Alexa and compatibility with Google Assistant allow for easy voice control
Versatile connectivity and installation options
  • Two USB-A and four HDMI inputs provide versatile connectivity options
  • 400mm x 400mm wall mount specification ensures compatibility with a wide range of TVs, allowing for secure installation