Built to bring you the bass you need without breaking the bank you love, the CT Sounds Tropo XL 10 Inch 1000W RMS Car Subwoofer allows you to peer into the atmospheric pressure CT Sounds subwoofers are capable of. Whether you want to fill in the lows in your stereo or drive the neighbours up a wall; the CT Sounds Tropo XL 10 is the perfect match.
CT Sounds TROPO-XL-10 10" 1000W RMS Car Subwoofer - Dual 4 Ohm
Model: TROPO-XL-10-D4
Web Code: 19437315
Sold and shipped by | 4.4 seller rating (222 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Enjoy on orders from this seller.
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
About: CT Sounds TROPO-XL-10 10" 1000W RMS Car Subwoofer
The subwoofer features a 3 inch - 4 layer high-temperature copper voice coil, double slug Y30 grade optimized motor, stamped steel basket, flexible high foam surround, oversized 8 gauge push terminals, dual round weaved copper tinsel leads, and a premium grade spider pack. Boasting a power rating of 1000 Watts RMS, this 12-inch subwoofer was engineered to be a harmonious combination of price and performance without a compromise on quality.
Product Highlights:
RMS Power: 1000 Watts
MAX Power: 2000 Watts
Voice Coil Configuration: Dual 2 Ohm (D2) and Dual 4 Ohm (D4)
Push Terminal Size: 8 Gauge
Specifications:
Product Type: Car Subwoofer
Subwoofer Size: 10"
Voice Coil Configuration: Dual 2 Ohm
RMS Power: 1000 Watts
MAX Power: 2000 Watts
Voice Coil Type: 3 Inch - 4 Layer High-Temperature Copper Voice Coil
Magnet Type: Double Stacked Y30 Ferrite Magnet
Bottom Plate Type: Signature Chrome Low Carbon Iron Bottom Plate
Surround Type: Dual White Stitched High Narrow Foam Surround
Cone Type: Composite Paper with 3% Carbon Fiber Reinforcement
Tinsel Lead Type: Dual Round Weaved Copper Tinsel Leads
Terminal Type: 8 Gauge Push Terminals
Basket Type: Stamped Steel
Spider Material: Poly-Cotton Blend
Thiele & Small Parameters
D2
D4
Electrical Factor (Qes)0.5220.566
Mechanical Factor (Qms)5.2274.86
Total Factor (Qts)0.4750.507
Free Air Resonance (Fs)38.4 Hz40.1 Hz
Equivalent Volume (Vas)15.8 L13.43 L
Mechanical Mass (Mms)202.44 g219.32 g
Mechanical Compliance (Cms)0.085 m/N0.072 m/N
DC Resistance (Re)1.04 Ω1.7 Ω
BL Factor (BL)9.882 Tm12.88 Tm
Cone Area (Sd)363.05 cm²363.05 cm²
Excursion (one way) (Xmax)14 mm14 mm
Sensitivity (SPL)86.38 dB85.86 dB
Subwoofer Measurements:
Cutout diameter: 8.98"
Overall diameter: 10.85"
Mounting depth: 6.30"
Box Specifications:
Port Area: 30 in2
Displacement: 0.12 ft3
Flat Response Curve (SQ):
Sealed: 0.62 ft3
Ported: 1.25 ft3
Tuning Frequency: 32 Hz
Boomer Response Curve (SPL):
Ported: 1.5 ft3
Tuning Frequency: 34 Hz