Open Box - LG 55" 4K UHD HDR OLED evo G5 webOS Smart TV (OLED55G5SUB) *LOCAL TORONTO DELIVERY ONLY*
Model: OLED55G5SUB
Web Code: 19362636
Sold and shipped by | 4.1 seller rating (10,639 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Magic Remote Control
  • Stand
  • Power Cable
  • Quick Start Guide
*LOCAL TORONTO DELIVERY ONLY*
Stunning picture clarity
· HDR optimizes contrast and brightness for more depth and detail in every scene
· 120Hz refresh rate ensures exceptionally smooth motion, perfect for fast-paced action scenes and gaming
Immersive viewing experience
· Dolby Vision brings cinematic colour, contrast, and brightness for breathtaking picture realism
· Bright room ready design to ensure clear and vivid visuals even in well-lit space
· Downward-firing speakers provide crisp, immersive sound that effortlessly fills the entire room
Smart features
· Chromecast built-in lets you stream content from your phone or tablet directly to the big screen
Convenient connectivity and installation
· Wi-Fi 5 and Bluetooth connectivity offer fast, seamless streaming and easy device pairing
· Energy-saving mode and auto-off feature help minimize power consumption while ensuring convenience
· 300mm x 200mm wall mount compatibility allows for easy and secure mounting