Open Box - TCL 98" Q6-Series 4K UHD HDR QLED Smart Google TV (98Q651G-CA)
Brand: TCL
Model: 98Q651G-CA
Web Code: 19438763
Sold and shipped by | 4.1 seller rating (10,658 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Remote Control
  • Power Cord
  • User Manual
  • Quick Start Guide
• 98-inch screen size, paired with 4K Ultra HD, offers a superb viewing experience
• Brilliant QLED Pro provides rich colouring that spans virtually the entire DCI-P3 colour space
• HDR Pro+, with Dolby Vision, HDR10+, HDR10 and HLG, provides crystal clear imaging
• Motion Rate 240, including MEMC Frame Insertion, offers a best-in-class motion clarity
• Dolby Atmos Audio offers theatre-quality sound in the convenience of your own home
• Enhanced Dialogue Mode offers greater dialogue clarity in TV shows, movies, and games
• DTS Virtual:X provides advanced audio post-processing, with 3D sound, for your everyday viewing
• Google Chromecast comes built in, allowing you to easily stream the apps you love, and more
• Compatible with Apple AirPlay 2, as well as Google Assistant, Amazon Alexa, and Apple HomeKit
• Wall-mountable, with a 100mm x 200mm mount (not included)