Sony BRAVIA XR A90K 42" 4K UHD HDR OLED Smart Google TV (XR42A90K)
Brand: Sony
Model: XR42A90K
Web Code: 16243248
Selling Fast
Sold and shipped by Best Buy
Sale ends: *
Screen Size: 42 in
42 in $1,699.99
Available for deliveryAvailable to ship
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Table-Top Stand
  • AC Power Cord
  • Voice Remote Control
  • Batteries
  • Quick Setup Guide
  • Operating Instructions
True-to-life picture quality
  • 42-inch television offers a 3840 x 2160 display for detailed viewing
  • XR Triluminos Pro enhances picture quality with a wide spectrum of accurate colours
Cinematic viewing and listening experiences
  • Acoustic Surface Audio+ and Dolby Atmos support allow for cinematic sound quality at home
  • Wide viewing angles give every watcher a great view
  • Pair with a Sony soundbar (available separately) to enjoy immersive, room-filling sound
Unlimited content
  • Google TV with Google Assistant makes it easy to find your favourite shows, movies, and more
  • AirPlay 2 support lets you stream directly from your Apple device
Built for gaming
  • 120Hz refresh rate is enhanced with XR OLED Motion for blur-free performance