CT Sounds TROPO-20-TWT 20mm 30W RMS Flush-Mount Silk-Dome Tweeters (Pair)
Model: TROPO-20-TWT
Web Code: 19436680
Sold and shipped by | 4.4 seller rating (222 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Enjoy on orders from this seller.
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
About: CT Sounds TROPO-20-TWT 20mm 30W RMS Flush-Mount Silk-Dome Tweeters (Pair)
The CT Sounds Tropo 20mm tweeters are 60 watt flush-mount silk-dome tweeters engineered to recreate vocals and other high frequencies like never heard before. The 0.8” silk-dome tweeters feature a neo magnet and CCAW voice coil suspended in ferrofluid which provide an accurate reproduction of your favorite tracks. Furthermore, the black grille is built with custom support so you can angle the tweeter in any direction you desire. Included in the set: (2) 20mm tweeters, (2) connectivity wires with ABS crossovers, (6) mounting pods, (6) screws, and additional accessories.
Product Highlights:
RMS Power: 30 Watts (Pair)
MAX Power: 60 Watts (Pair)
Speaker Type: 0.8" Silk-Dome Tweeters
Voice Coil Configuration: Single 4-Ohm
Features:
20-mm Silk-Dome Tweeters
CCAW Voice Coil with Kapton Bobbin
Neodynium Magnet
Black Grille with Support Angle
ABS Crossover
Specifications:
RMS Power:30 Watts (Pair)
MAX Power:60 Watts (Pair)
Sweep voltage:3V
Output SPL (@1w/1m):90 dB
Frequency response (@SPL -10dB):2 kHz - 20 kHz
Tweeter size (dia):0.8"