Smeg 30" Wall Mount Range Hood (KBTU30MW) - Matte White
Model: KBTU30MW
Web Code: 19334230
Sold and shipped by Best Buy
Colour: Matte White
Scheduled Delivery
Not available for pickup
Not available for pickup
Sorry, at this time, this product cannot be picked up in-store.
Best Buy Protection Plan
Return Policy
30 days to return or exchange
Product must be unopened
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Hood Fan
  • Flue
  • 30-inch standard over-range wall mount provides effective ventilation
  • Delivers up to 600CFM of airflow to quickly clear smoke, steam, and odour
  • With three fan speeds, it offers powerful customizable ventilation
  • Features a boost mode for rapid high-power air clearing during intense cooking
  • Operates at a maximum sound level of 62dB for effective yet quiet performance
  • LED lighting illuminates your space for better visibility while cooking
  • Equipped with external venting to expel smoke and odour out of your home
  • Includes a 6-inch diameter duct for seamless air extraction
  • Dimensions: Width: 76.04cm (29.94"); height: 34.13cm (13.44"); depth: 44.92cm (17.69")