StarTech USB-C 8-in-1 Multiport Mini Travel Adapter (DKT30CHVAUSP)
Model: DKT30CHVAUSP
Web Code: 15178623
Sold and shipped by Best Buy
Available for deliveryAvailable online only
Return Policy
30 days to return or exchange
Read return policy
Low Price Guarantee
Find a lower price anywhere else, we'll gladly match it. Exclusions apply.
See details
Manufacturer's Warranty
Check with the manufacturer for details or add Best Buy Protection for extra coverage.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • USB-C Docking Station
  • Quick-Start Guide
  • Multiport adapter features 4K 30Hz HDMI or 1080p VGA, 5Gbps USB (two USB-A, USB-C), SD slot, Gigabit Ethernet, and headset/mic audio jack, eliminating the need to carry multiple adapters when you are travelling
  • Power the dock with your laptop's USB-C power adapter to provide up to 85W to power
  • Laptop can be charged with 15W power that is always reserved for the USB type-C travel dock hub