The Thermaltake Smart SP-600AH2NKW is a brand new 600W power supply supporting ATX12V and EPS12V standards. Ideal for stable and efficient PC power delivery. Features include:- Model: PS-SPD-0600NPCWUS-W- High compatibility with modern systems- Reliable brand quality and warrantyPerfect for gaming and professional builds requiring consistent power.
Thermaltake Smart SP-600AH2NKW ATX12V & EPS12V Power Supply
Model: PS-SPD-0600NPCWUS-W
Web Code: 10426231
Sold and shipped by | 4.4 seller rating (298 reviews)
Sale ends: *
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Specifications
Mfr Part Number: PS-SPD-0600NPCWUS-W
Features:
·Thermaltake Smart 600W
·120mm ultra quiet fan
·Multiple connectors
·80 plus standard certified and haswell ready
·High-quality components
·Single +12V output
Maximum Power: 600 Watts
Input:
Voltage: 100V AC ~ 240V AC
Current: 10A (max)
Frequency Range: 50 ~ 60 Hz
Form Factor: Intel ATX 12V 2.3
Efficiency: 82-86% efficiency @ 20-100% load
Hold-up Time: 16ms (min) within 60% load
Power Good Signal: 100 ~ 500 ms
Power Factor Correction: Active PFC
Fan: 120mm Fan (2400 RPM ± 10%)
MTBF: >100,000 hours
Output: +3.3V @ 22A; +5V @ 17A; +12V @ 42A; -12V @ 0.5A; +5VSB @ 2.5A
Connectors: 1x 24pin Main Connector, 1x 4+4pin ATX 12V Connector, 2x 6+2pin PCI-Express Connectors, 6x SATA Connectors, 3x 4pin Peripheral Connectors, 1x 4pin Floppy Connector
Safety Approval: CE, CB, TUV, UL, FCC
Color: Black
Dimensions (WxDxH): 150.0 x 140.0 x 86.0 mm