1202VLZ4 12-Channel Compact Mixer
Mackie 1202VLZ4 12-Channel Compact Mixer
Model: 1202-VLZ4
Web Code: 10581046
Sold and shipped by | 4.5 seller rating (90 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
Features
* Boutique-quality Onyx mic preamps with ultra-wide 60dB gain range
* Phantom power for condenser mics
* 3-band EQ (80Hz, 2.5kHz, 12kHz)
* 18 dB/oct 75Hz low-cut filter on mic input channels
* High-resolution 12-segment stereo meters
* "Built-Like-A-Tank" rugged steel chassis with powder-coat finish
* High-visibility, high-contrast controls deliver convenient "at-a-glance" visual feedback
* Rack-mountable design using optional rack ear kit
Specifications
Main Mix Noise
Main mix knob down, channel gain knobs down: -100 dBu
Main mix knob @ unity, channel gain knobs down: -86.5 dBu
Main mix knob @ unity, channel gain knobs @ unity: -84.5 dBu
Maximum Levels
Mic in: +22 dBu
Tape in: +16 dBu
All other inputs: +22 dBu
Main mix XLR out: +28 dBu
All other outputs: +22 dBu
Impedances
Mic in: 2.5 kΩ
Channel insert return: 2.5 kΩ
All other inputs: 10 kΩ or greater
Tape out: 1.1 kΩ
All other outputs: 120Ω
EQ
High Shelving: +15 dB @ 12 kHz
Mid Peaking: +15 dB @ 2.5 kHz
Low Shelving: +15 dB @ 80 Hz