Open Box - Insignia 40" 1080p HD LCD Fire TV Smart TV (NS-40F401CA26) - 2025
Model: NS-40F401CA26
Web Code: 19587002
Sold and shipped by | 4.1 seller rating (10,658 reviews)
Available for deliveryAvailable online only
Seller Return Policy
Read return policy
Warranty
Check with the manufacturer for details.
For Quebec residents: See the Availability Guarantee disclosure in the Specifications section below.
What's included:
  • Insignia 40” Class F40 Series LED Full HD Smart Fire TV
  • Voice remote with Alexa
  • Stand
  • Screws
  • Quick Setup Guide
• 40-inch LCD display with 1080p HD resolution deliver crisp, clear visuals
• Bezel-less design enhances its modern aesthetic to elevate any room
• 60Hz refresh rate delivers smooth and clear motion for everyday viewing, including sports, movies and gaming
• Wall mountable design with 200mm x 200mm VESA compatibility makes installation easy and secure